Horečka a Její Léčba

Zvýšená teplota (subfebrilie)

  • teplota do 38°C ( měřená v zadečku do 38,5°C) – takovou teplotu neléčíme. Dítě musí být v klidu, dodáváme dostatek tekutin.

Horečka (febrilie)

  • teplota nad 38 °C ( rektálně nad 38,5°C ) – teplotu léčíme antipyretiky v příslušné dávce ( vždy dávkujeme dle váhy dítěte, nikoli podle věku). Pokud je horečka úporná a vrací se velmi často během dne, můžeme střídat paracetamolovou řadu léků (Paralen, Panadol) s ibuprofenovou řadu léků ( Nurofen, Ibalgin, Ibuprofen) po 3-4 hodinách ( dávkování viz. níže). Teplotu neléčíme preventivně, pouze pokud teplota překročí 38°C. Kromě podávání léků proti teplotě je možno použít též fyzikální chlazení ( viz. níže).
  • Dítěti nabízíme tekutiny častěji než obvykle, sledujeme hlavně jeho celkový stav. Pokud je dítě jinak čilé, pije, močí a nemá jiné znepokojivé obtíže, je možno s návštěvou lékaře vyčkat při dobrém stavu 2-3 dny. Pokud Vás ale celkový stav dítěte z jakéhokoli důvodu znepokojuje (zvrací, má vyrážku na kůži, nepije, je apatické apod.) , přijďte na kontrolu ihned. U novorozence či kojence do 3 měsíců návštěvu lékaře při horečce nikdy neodkládáme.

Dávkování léků :

Paracetamol (Panadol, Paralen)

  • 15 mg/kg/na dávku max. 4x denně po 6 hodinách (tzn. dítě vážící 10 kg může dostat 150 mg každých 6 hodin)

Ibuprofen (Ibalgin, Nurofen)

  • 10 mg /kg/dávku max . 3x denně po 8 hodinách

Fyzikální chlazení

  • Omývání houbou ( sponging) – dítě posadíme do vaničky, napustíme vodu ( nikoli studenou!) – teplota kolem 30°C, omýváme dítě houbou cca 10-20 min
  • Zábaly – hrudník a břicho zabalíme do vlažné tkaniny na 10-15min
  • Fyzikální chlazení nepoužíváme: pokud je dítě špatně snáší, má ledové nohy a ruce, má vyrážku na kůži

AKTUALITY

Co je nového? Všechny novinky a změny najdete zde.​

OČKOVÁNÍ

Vše co potřebujete vědět o očkování Vašeho dítěte.

RADY A DOPORUČENÍ

Důležité informace, rady a doporučení, která se Vám budou hodit.

POZOR

úprava režimu

Ordinace funguje dle standardních ordinačních hodin. Před návštěvou kvůli nemoci či administrativní záležitosti nás ale vždy nejdříve telefonicky kontaktujte. Děkujeme za spolupráci.